Türkiye’nin Sanatsal Gelişiminde, Ankara’da Geliş(mey)en Sanat…

İlk anda sevimsiz bir cümle gibi gelebilir size. Sanatsal gelişimde geri kalan Ankara’mı? Gelişme oldu mu? Gibi sorularınız olabilir…

36 yıl önce eline fırça alan ve sanat yaşamını Ankara’da sürdüren bir sanatçı olarak, yaşadığım kentin sanatsal gelişimini irdelemeyi kendimde bir hak olarak görüyorum. Türkiye’deki sanatsal gelişmelerde, hak ettiği payı alamayan Başkent Ankara’nın, olumsuz gidişine daha fazla seyirci kalamayan bir sanatçı olarak kendimi sorumlu hissediyorum.

Ankara’nın sanatçısı Ankara’ya aittir, İzmir’in sanatçısı İzmir’e, Eskişehir’in sanatçısı da Eskişehir’e aittir. Yani yöreseldir. Fakat İstanbul’un sanatçısı Türkiye’ye aittir. Yani evrenseldir. Üstelik İstanbul ile Ankara arasındaki makas aralığı gün geçtikçe de artmaktadır buna daha fazla seyirci kalamadım. Araştırma yaptım ve ortaya bu yazı çıktı. Bir başka sanatçı arkadaşım da “bu böyle değildir’’ derse de ona saygı duyarım, açıklamasını dinlerim..

Yıllar önce ÇAĞSAV’ın düzenlediği Ankara’daki ilk sanat fuarı muhteşemdi. Öyle muhteşemdi ki, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin diğer illerindeki  önemli sanat galerileri fuara katılmıştı.. İlerleyen yıllarda ömrü kısa olmakla beraber ikinci bir fuar etkinliğimiz daha oldu. Ankara’daki sanat fuarları yönünden geldiğimiz nokta pek parlak değildir.Çağsav’daki arkadaşlarımız gerçekten özverili çalıştılar, ama ben gelinen noktaya bakıyorum.

Ankara’da 130 kadar Sanat Galerisi, resim kursu ve sergi alanına bakıldığında sayı çok gibi gözükebilir. Fakat nitelik olarak  bir elin parmaklarının sayısını geçmez.

Ankara’da tüketilen tuval sayısını ölçü aldığımızda, yılda takriben 6 bin resim yapılıyor. Bunun da büyük bir bölümü hobi kurslarına ait. Ortaya çıkan ürünlerin de ne kadarı sanatsal sayılır, tartışmaya açık. Büyük bir bölümü yaratıcılıktan uzak, taklit ve kopya ürünler..

Yine Ankara’daki üniversitelerimizin sanat bölümlerinden yıllık mezun  bin civarındadır. (Resim, heykel, seramik, grafik, iç mimarlık v.b.) Fakat yapılan etkinliklere baktığımızda yıllardır hep aynı isimler etrafta görülmekte, en fazla bir veya iki isime yabancılık çekiyoruz. Geri kalan mezunlar nerede ne yaparlar, nasıl yaşarlar pek bilinmez. Burada, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü’nü ayrı değerlendiriyorum, çünkü adı üzerinde “eğitim fakültesi” yani eğitimci, öğretmen yetiştiriyor.

Gelelim İstanbul’a… 450 sanat galerisi ve 30 bin kişi kadar resim yapan olduğu varsayılıyor. 100 binlerle ifade edilen Art-İst İstanbul Sanat Fuarı, Art–Bosphorus İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı ve her geçen gün kalitesini artıran  dört günde 40 bin kişinin gezdiği, 30 milyon dolar satış rakamlı Contemporary Sanat Fuarı… Bunların yanında yapılan  retrospektif sergiler, konseptli proje sergileri, büyük müzayedeler.

Bilmemiz gereken 50 Türk Ressamı, Görmemiz gereken 50 başyapıt, En pahalı ressamlar, Yatırım yapılması gereken ressamlar, Çıkışı olan ressamlar gibi kategorilere ayırdığımızda, karşımıza çıkan isimler hangileri biliyor musunuz?  Türk Resim Sanatına yön veren sanatçılar yani ana çatıyı oluşturan sanatçılarımızı, izninizle aklımda kaldığı kadarı ile saymak istiyorum.

Burhan Doğançay, Adnan Çoker, Devrim Erbil, Ergin İnan, Özdemir Altan, Neş’e Erdok, Süleyman Saim Tekcan, Mehmet Güleryüz, Doğan Paksoy,Komet, Bedri Baykam, Ekrem Kahraman, Mehmet Aksoy, Bubi, Güngör Taner, Faruk Cimok, Alp Tamer Ulukılıç,  Nedret Sekban, Bahri Genç, İsmail Acar, Şahin Paksoy, Mustafa Ata, Alaattin Aksoy, Tomur Atagök, Selma Gürbüz, Adem Genç, Kemal Önsoy, Onay Akbaş, Mehmet Gün, Resul Aydemir, Ahmet Oran, Mithat Şen, Mehmet Uygun, Haluk Akakçe, Ahmet Güneştekin, Osman Dinç, Koray Ariş

Gençlerden Barış Sarıbaş, Ahmet Yeşil, Yiğit Yazıcı, Burcu Perçin,

Aslı Özok, Seydi Murat Koç, Ardan Özmenoğlu, Mustafa Özbakır,  Malik Bulut,  gibi isimler.

Yine yakın zamanda kaybettiğimiz sanatçılardan, Ömer Uluç, Avni Arbaş, Nuri İyem, Selim Turan, Ferruh Başağa, Mübin Orhon, Erol Akyavaş , Zekai Ormancı, Abdurahman Öztoprak, Orhan Peker, Nejat Melih Devrim, Hakkı Anlı, Abidin Dino, Burhan Uygur, Abidin Elderoğlu, Nuri Abaç gibi büyük ustalar…. Bu isimler uzar gider..

Bunların mezun olduğu veya bulunduğu fakülte, genellikle Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve çok azıda Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi.. Bunların büyük bir çoğunluğu da genç sayılabilecek, Türkiye’nin sanatsal gelişimine yön verecek pırıl pırıl genç sanatçılar..

İstanbul penceresinden bakıldığında Ankara’da sadece Turan Erol, Adnan Turani ,Mustafa Ayaz ve Yalçın Gökçebağ görünüyor.

Türkiye’nin büyük koleksiyonerleri olan ; Eczacıbaşı, Demsa, Arkas, Çağa, Elgiz, Bilginsoy, Taviloğlu, Büyükhuşoğlu, Göğüş, Tatlıcı, Bilge, Kocabeyoğlu, Koç, gibi önümüzdeki yıllarda müzeye dönüşecek koleksiyonlarda Ankara’dan kaç sanatçının eseri bulunduğunu küçük bir araştırmayla öğrenebilirsiniz. Özgeçmişlerinizi okurken görüyorum ki ulusal ve uluslararası koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır yazıyorsunuz (!) bu yuvarlak cümle yerine şu koleksiyonlarda yazabilseler kralın çıplak olduğunu göreceğiz.

Galeriler, müzayede salonları, sanat koleksiyoncuları ve sanat basını bunları belirlemiş. Araştırabilirsiniz siz de. Orana bakar mısınız? 1980 li yıllarda bu oran yani makas aralığı çok daha azdı. Oysa şimdi bu açı gün geçtikçe artmaktadır.

Ankara’da yaşayan bir sanatçı olarak, şimdi şu soruyu sormaya kendimde hak olarak görüyorum.

Ankara’daki Üniversitelerimiz, bu kurumlarımızın profesörleri, öğretim elemanları, sizler nerelerdesiniz? Uçurum derecesindeki farkın sorumluları kimler acaba, sanat yaptığını zanneden, lafa gelince mangalda kül bırakmayanlar nerelerdesiniz. Özellikle Ankara’daki sanatsal oluşumun lokomotifi sayılan, H.Ü.Güzel Sanatsal Fakültesi’ndeki hocalarımız, Türkiye’nin sanat treninin hangi vagonunda kendilerini görüyor. Yakın bir zamanda 30’ uncu kuruluşunu kutlayacak olan Hacettepe Üniversitesinin ilk kuruluşundan beri hala görev başında bulunan profesör hocalarım, sözüm size; bir yılda kaç resim üretiyorsunuz, kaç tane sergi açıyorsunuz, açtığınız sergilerde kaç tane eser satılıyor, resmi kurumlar hariç hangi müzelere veya koleksiyonlara eserleriniz girdi?

Görüşümü sizlerle paylaştım. Yöresel kaldınız, çok laf ürettiniz. Zannettiniz ki lafla bu gemiyi götürebilirim. Bu sanatsal güzel sözleriniz tuvalde renk olduğunda geçer akçe etmedi. Yukarıdaki listeye baktığımızda, gençler sizleri geçti. Dünyadaki gelişmelere ayak uydurdular ve Türkiye’nin sanatçısı oldular. Aynı şekilde sizlerin yetiştirdiği gençlerde, okuldan mezun olduğunda sanat piyasasına giremeden kaybolup gitti. Bozuk saatin bir günde iki defa doğru göstermesi gibi birkaç tane genç arkadaşım kişisel çabaları ile ancak bu ortamda kendilerini ifade etme şansı yakalayabildi. Galeri, Müze, Fuar gezmeyen, araştırmayan, bulunduğu ildeki sanatçıları bile tanımayan bir genç nesil yetiştirdiniz. Adeta bir muz cumhuriyeti kurarak, kendi dünyanızda yaşadınız.

Önerilerim; Bir an önce oturduğunuz koltuktan emekli olmanız, yaş haddini de beklemeden. Yerinize, bu sanatsal değişimi yakalayabilen, atılımcı, heyecanlı ve olaylara daha geniş bir perspektiften bakabilen gençlere şans tanınmalı. Bu gelinen noktanın, gözüken tablonun sorumlusu ben değilim. Sizce sorumlu kim dersiniz?

HİKMET ÇETİNKAYA /  2011 /  Ankara