Sanatın ve Sanatçının Çakması

Çakma sanat, yani derinliği ve tabanı olmayan, aşırma, çalma sanat. Yaratıya, orijin düşünceye, emeğe, alın terine saygısızlık.

Bir süre önce atölyeme süklüm püklüm birisi geldi. Benim adım Uğur Dönmez Eryaman’da atölye kurup resim dersleri vermek, çevre insanlarına da sanatı aşılamak istiyorum, sizden destek ve yardım istiyorum dedi. Etkinliği bu kişiye pek konduramadım ama  34 yıllık sanat ve eğitimci kimliğimin birikimlerini paylaşmak, yardım etmek amacı ile atölye ortamını görmeye gittim, kataloglar, dergiler, bolca kaynakçalar götürüp verdim. Hatta atölyemden sanat eğitimcisi göndererek kaliteli ve düzgün eğitim verilmesini de öncülük ettim.

Sonra nemi oldu………….

Türkiye’yi, Türk Bayrağını onurluca dalgalandırdığım İsveç Stockholm Dünya sanat fuarında, Fransa’nın değişik kentlerinde, Yunanistan’da, Bulgaristan’da, Avusturya’da ürünler verdiğim, sergilerini açtığım ve yabancı basının “Gelincik Adam” diye isim taktığı gelinciklerim kopyalanmış. Kötü taklitleri yapılmış. Benim güzelim gelincikler şekilden şekle girmiş yani çakmalanmış…

Uğur Dönmez’ı aradım..

Yaptığının etik kurallara sığmadığını terbiyesizlik olduğunu, resimlerimin taklitlerini yapmamasını söyledim..Aldığım cevap şaşırtıcıydı…

Bu resimleri yapması konusunda cesaretlendiren, yapmaya teşvik eden ve hatta gelincikleri nasıl yapması konusunda yardım eden suluboya sanatçısı (!) Vahap Demirbaş olduğunu söyledi, Konuşmaya devam ediyor… Bizim Vahap Demirbaş bununla da yetinmeyip taklit gelincik yapması için Suudi Arabistan Elçiliğinde koruma görevlisi İlker Sarı’yı da eğitmiş..

Vahap Demirbaş’ı aradım….

Olanlara ve duyduklarıma inanamadım , çünkü zaman zaman atölyeme gelip, atölye arkadaşlarıma iyiye örnek dost canlısı   olarak takdim ettiğim bir sanat dostuydu.. Cevabı çok ilginçti…. Sevinmem gerektiğini, yaptığım konular çok beğenilmiş ki taklitleri yapılıyormuş daha ne istiyormuşum gibi uzun bir telefon konuşmasından sonra, Uğur Dönmez ile fazla uğraşmamamı, Ergenekon  davasından yargılanan Yarbay Mustafa Dönmez’ın çok yakını olduğunu söylemesin mi…… Arkasından İlker Sarı’dan ‘Bizimle uğraşma uğraşırsan …….’

Çakma gelincikler, çakma sanatçıların elinde Ergenekonluk bile oldu….. Cesur insanlarmış doğrusu… Aklıma rahmetli büyük devlet adamı İsmet İnönü’nün bir sözü geldi….

“Bu ülkede şerefliler de en az şerefsizler kadar cesur olmalıdır”

Cesur olma zamanı.  Kendini bilmez fikir hırsızlarına pabuç bırakmama zamanı.  Ayağa kalkıp bu ülke değerlerini özgün fikirleri koroma ve kollama zamanı. Çin’den sonra Türkiye taklit ürün ve fikir çalma da dünya 2. siymiş. Meydan, çakma sanatçılara bırakıldığı müddetçe daha çok müzelerimiz soyulur gerçek resimlerin yerini taklitler alır.

Çakma sanatçıların yanında yer almayan, galerici, sanatçı, alın teri ve yaratıcı emeğe saygılı devlet büyüklerini, onurlu insanları duyarlı olmaya davet ediyorum.

HİKMET ÇETİNKAYA