Ressam Hikmet Çetinkaya’dan Mektup Var

Bundan bir süre önce yaptığı resimlerin Türk Patent Enstitüsü Kurumu’ndan telif hakkını alan, gelincikler ressamı Hikmet Çetinkaya, son günlerde yapılan basın açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği mektubunu tarafımıza ulaştırdı.

Yanlış anlaşılmasına üzüldüğünü söyleyen Çetinkaya: “Sanat kamuoyu ile paylaşıyorum… Yanlışı düzeltiyorum… Gelincik objesinin değil, resimlerimin telif ve patentini aldım…” diyerek devam etti:
Kendi yaptığım resimlerin, kötü taklit ve kopyalarının önüne geçmek için kendime ait özgün çalışmalarımın Türk Patent Enstitüsü Kurumundan almış olduğum patent ve Kültür ve Turizm Bakanlığından almış olduğum telif hakları, gelincik objesini asla kapsamamakta olup sadece kendi bez tuval üzeri yağlıboya çalışmalarımı kapsamaktadır.

1980 li yıllarda Gazi Üniversitesinde okurken hocam Sn Prof. Hasan Pekmezci, 10 Mayıs 2011 tarihinde Sabah Gazetesine yaptığı açıklamada, gerçeği yansıtmayan yorumlarda bulunarak beni üzmüştür.

Ekte sizlerle paylaştığım belgelerde gelincik objesinin patentini aldığıma dair bir yorumun nasıl çıkarıldığını, yorumlandığını anlamakta çok büyük zorluk çekiyorum. Hiç bir yerde, hiç bir ortamda kimse gelincik çizemez diye bir cümle kullanmadım. Bu büyük bir yalandır. İftiradır. Bu saçmalıktır… Gülünçtür…

Kaldı ki  gelincik çalışan 5 sanatçı bir süre önce Semra Hanımın Fırça Sanat Galerisinde çok güzel bir sergi açtık, Sevgili Hasan Hocamda bu sergiyi gezdi ve gördü..

Sevgili Hasan Hocam, siz benim hocamsınız, siz beni sevmeseniz de sizi severim, sayarım, size karşı bir saygısızlıkta asla bulunamam, haddime değil.Ama unutmayın ki bu ülkede Hikmet Çetinkaya çok büyük bir değerdir. Türkiye’yi yurt dışında defalarca temsil etmiş, eserleri müzelere girmiş çok büyük bir sanatçı olup sizinde öğrencinizdir. Bu ismin yıpratılmasına asla izin vermem.. Hikmet Çetinkaya’lar kolay yetişmiyor…

Gelincik Objesinin Değil, Kendi Özgün Çalışmalarımın Patent ve Telif Hakkımı Aldım.

Sevgi ve saygılarımla…

Hikmet Çetinkaya