Hikmet Çetinkaya’nın 2011 Kanada Ottowa Etkinliği

Hikmet Çetinkaya’nın Gelinvcikleri Kanada / Ottowa War Museum’da.

Kanada’nın sayılı müzelerinden olan Ottowa’daki War Museum (Savaş Müzesi) gelinciği sembol olarak seçmiş. Her yıl 9 Kasım’da başlayan ve bir hafta süren etkinliklerde tüm Kanada Halkı yakalarında gelincik çiçeğini takarak, geçmişi unutmamanın, hatırlamanın bir simgesi olarak kutluyor.  

2010 Kasım ayında Türkiye’nin Kanada Büyükelçisi Sn Rafet Akgünay’ın girişimleri ile gelinciklerin ressamı olarak tanınan Hikmet Çetinkaya, 38 eserden oluşan çalışmalarını War Museum’da sergiledi. Bu serginin yanı sıra Müzenin girişinde bulunan Mess Salonunda Hikmet Çetinkaya’nın gelincik çalışmalarının orijin çoğaltımları 150 X 150 cm boyutlarında 8 adet eseri bir yıl süre ile sergilendi.  80 X 40 cm boyutlarında bir eseri de müzeye alındı.

Ottowa War Museum’daki bir yıl süre ile sergilenen 8 adet orijin çoğaltım yapılan büyük boy çalışmalarının yerine, 2011 Kasım ayında daimi olarak sergilenmek üzere aynı ölçülerde olan 150 X 150 cm boyutlarındaki eserlerin Müze yetkililerinin talebi üzerine Hikmet Çetinkaya tarafından bez tuval üzerine orijinalleri çalışılmıştır.

Müze yetkililerinin bu çalışmalar karşılığında ne ödeneceğini sorması üzerine, Büyükelçimiz Sn Rafet Akgünay ve Gelinciklerin Ressamı Hikmet Çetinkaya, “Bu çalışmalar Türk Halkı tarafından Kanada Halkına bir hediyedir. Lütfen dostluk armağanı olarak kabul edin.” Diyerek, aramızda var olan dostluğun pekişmesine katkı sağlamışlardır.

2011 Kasım ayında Kanada Büyükelçimiz Sn Rafet Akgünay’ında hazır bulunacağı bir törenle 150 X 150 cm boyutlarında özel olarak çalışılmış bez tuval üzeri yağlıboya gelincik resimleri daimi olarak sergilenmek üzere War Museum yetkililerine teslim edilecek.

Gelinciklerin Ressamı Hikmet Çetinkaya, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Gelinciklerin Kanada ve Türk toplumları için anlamı çok büyüktür. 2010 yılının Kasım ayında Ottowa War Museum’da 30 kadar ülkenin Büyükelçilerinin ve Müze yetkililerinin olduğu bir törende yaptığım duygusal bir konuşma birçok kişiyi etkilemişti. İzninizle o konuşma metninin bazı bölümlerini paylaşmak istiyorum. Çünkü bu konuşmam her şeyi anlatıyor.

‘Sizlere dünyanın öbür ucundan, çok uzaklardan, Türkiye’den, dostluk, barış, kardeşlik getirdim. Selam getirdim. Yüreklerimizde sımsıcak sevgiyle büyüttüğümüz kırmızı gelincikleri getirdim.

Anadolu insanının yüzyıllardan gelen kardeşliği, şiirleri, türküleri ve ezgileriyle beslenmiş gelincik resimlerini getirdim.

Paletimdeki sevgiyi, hoşgörüyü, paylaşımı simgeleyen renklerin içerisine, Anadolu’nun bilgelerini, biraz Yunus Emre’yi, biraz Rumi’yi, biraz Karacaoğlan’ı kattım.

Yurtta barış, Dünyada barış ilkesi ile Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü kattım… Ve size getirdim.

Baktım ki aynı dili konuşuyoruz, Dünya halklarının barışını konuşuyoruz, bu anlamsız savaşların bitmesini, silahların susmasını konuşuyoruz.
Büyük Türk Şairi Nazım Hikmet’in dediği gibi; bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine diyerek kol kola girip dünya halklarının barışını konuşuyoruz…

Gelinciği konuşuyoruz,
Bu gelincikler, Çanakkale Savaşındaki Mehmet’in ve John’un; Normandiya Çıkartmasındaki Peter’in gelincikleri.

Bu gelincikler ‘çocuklar ölmesin, şekerde yiyebilsinler’ in gelincikleri.

Umudun gelincikleri…. Benim gelinciklerim..’

Bu konuşmam bittiğinde salonda büyük bir alkış kopmuştu. Konuşmadan sonra, 30 yıldır Kanada’da yaşayan bir vatandaşımız, Sn Büyükelçimiz Rafet Akgünay’a sarılarak ağlamıştı. Çok duygulanmıştı.”

1 Ekim 2011 tarihindeki Bilkent Sanat Sokağındaki etkinliğimiz, bu çalışmaların sergilenmesi ve sanatseverlerle paylaşımı amaçlamaktadır. Daha sonra Kasım ayında Ottowa War Museum’daki Mess Salonunda daimi sergilenmek üzere eserler, Dış İşleri Bakanlığımız tarafından Kanada’ya gönderilecek.

Bu arada Toronto Baş Konsolosumuz Sn Levent Bilgen’in girişimleri ile aynı tarihlerde Toronto’da City Hall’de bir sergi etkinliği daha gerçekleştirilecek.