Bugün Bütün Çiçekler Kırmızı

Bugün Kanada’da yayınlanan “Toronto Star” gazetesinin manşetten verdiği haberi gördüm. İnsanın kanını donduruyor, yüreğimize saplanan kocaman bir hançer, boğazımıza düğümlenen ve dışarı atamadığımız, konuşamadığımız, bağıramadığımız çığlıklar. İsyanlar, başkaldırılar, çırpınışlar ve sonunda kocaman bir çaresizlik.

????????????

It’s time for this end

Bütün ressamları, müzisyenleri, şairleri bir araya çağırıyorum. Gelin buraya, buraya gelin, koşarak gelin…

Sen, paletine en koyu, en bağıran, en isyankâr renklerini sık, korkma hepsini sık, kırmızıyı başta en başta olsun. Ellerinle al boyaları tuvale sür, bu isyan başka türlü dinmez.. Abidin; sen bugün acının resmini yapmalısın bize. Sen acının resmini yap Abidin, mutluluk bizlere çok uzak.

Sen, sazını al gel, en yukarıdan daha yukarıdan, bam telinden çal, parmakların acısın, bu acı başka türlü dinmez.. Livaneli, daha çok bağır, seni duyamıyorum, daha daha çok bağır… Kapıları çalan benim /kapıları birer birer. / Gözünüze görünemem /göze görünmez ölüler. / Çalıyorum kapınızı / teyze, amca, bir imza ver. / Çocuklar öldürülmesin / şeker de yiyebilsinler.

Sen kalemini al gel şair dostum, bana öyle bir şiir yaz ki, kalem utansın kalem olmaktan, kâğıtlardan taşsın acılar, kelimeler yetersiz kalsın, Hani geçen sene kopan uçurtmamız / Kim bilir şimdi nereye gitti? / Siz dünyanın bütün çocukları geliniz / Rüyadan ve şarkıdan bir halka / Ne olur almayınız kimseyi / Ortanıza benden başka…

Ralph W. Emerson diyor ki “Bir anne için çocuğunun en sevimli olduğu zaman uyuduğu zamandır”

Dalgaların sahile vurduğu, deniz kıyısında uyuyan çocuk, annen biliyor mu bir daha senin uyanamayacağını?.

Ah kırmızı tişörtlü çocuk, ne oldu sana böyle, yüreğimize kocaman bir ateş düşürdün..

Bana diyorlar k; sen neden hep gelincik yapıyorsun…. Bilmezler ki acını, isyanın, başkaldırının rengi kırmızıdır, kırmızı da en güzel gelinciğe yakışır.

Bugün bütün çiçekler kırmızı. Acımız çok büyük.

Ahhhhh… Dayan yürek dayanabilirsen….

HİKMET ÇETİNKAYA

2015 Eylül. ON. CA

Şiirler. Nazım Hikmet, Fazıl Hüsnü Dağlarca.